Reklama

Niedziela Łódzka

Dziękczynienie za kanonizację

Niedziela łódzka 24/2013, str. 5

[ TEMATY ]

Msza św.

S. Janina Sabat

W 10. rocznicę kanonizacji św. Urszuli Ledóchowskiej, w łódzkim kościele pod jej wezwaniem odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Lepy.

Uroczystość zgromadziła wielu kapłanów, wiernych, harcerzy z drużyną harcerek ZHR „Emaus”, której patronuje św. Urszula Ledóchowska, a także delegacje z Kazimierza i Gomulina. Wszystkich witał proboszcz parafii św. Urszuli Ledóchowskiej ks. Ryszard Szmist.

Niezwykły świadek wiary

Bp Adam Lepa podkreślił w homilii wyjątkowy charakter uroczystości, przypadającej w Roku Wiary, nazywając św. Urszulę jednym z największych świadków wiary XX wieku: „Była niewątpliwie świadkiem niezwykłym, jej świadectwo zawsze było związane z miłością, potrafiła zdobyć się na szczególne umiłowanie ludzi potrzebujących pomocy, zwłaszcza dzieci. Mówca zwrócił uwagę na wielką dynamikę działania św. Urszuli, która potrafiła nawiązać kontakt z każdym człowiekiem, miała w sobie wiele empatii, umiała swoje cele - niekiedy bardzo trudne - realizować z Bożą pomocą. W charyzmatyczny sposób wykorzystywała otrzymane talenty dla dobra innych, a uśmiech i pogoda ducha stały się dla niej narzędziem ewangelizacji. Cechowało ją szczególne umiłowanie Bożego Serca, Serca Jezusa Konającego.

Reklama

- To była niezwykła kobieta - obok wielkiej, głębokiej pobożności potrafiła otworzyć się na swoje czasy i jednocześnie dawała wskazówki jak żyć, by się w tych nowych czasach nie zagubić, lecz przeciwnie - żeby się uświęcać. Była wielką świętą, niezwykłą Polką i wielką patriotką. Chcemy podziękować dobremu Bogu, za to, że przez kanonizację tej wyjątkowej świętej Pan Bóg tak wiele dokonał w naszym narodzie, w Kościele polskim i Kościele powszechnym. A dziękujemy przez pośrednictwo bł. Jana Pawła II, który wyniósł św. Urszulę na ołtarze i kanonizował.

Podziękowania Siostry Przełożonej

Siostra przełożona Justyna Oleś dziękowała dzieciom z Eucharystycznego Ruchu Młodych, dzieciom uczęszczającym do urszulańskiej świetlicy, przyjaciołom św. Urszuli i wszystkim zgromadzonych w świątyni. Wspominając przeżycia sprzed dziesięciu lat ukazała też szczególną rolę tych, którzy nadal trudzą się, przybliżając szerokim kręgom postać św. Urszuli i to w różnych miejscach, w wielu miastach Polski i poza jej granicami. Poprosiła bp. Adama Lepę oraz ks. Ryszarda Szmista o wręczenie błogosławieństwa papieża Franciszka i pamiątkowych tablic dyrektorowi Teatru Zwierciadło Krzysztofowi Kaczmarkowi oraz aktorowi Michałowi Kretowi, którzy przygotowali spektakl o św. Urszuli Ledóchowskiej i Janie Pawle II.

Na zakończenie Eucharystii bp Adam Lepa skierował słowo do harcerek, zwracając uwagę, że stają one w obliczu bardzo trudnego i ważnego zadania: „Wartości chrześcijańskie, które legły u podstaw harcerstwa, są dzisiaj zagrożone. Dlatego módlcie się do Chrystusa, który jest Światłością świata, za pośrednictwem swojej wspaniałej Patronki, aby dało się uratować wartości chrześcijańskie w harcerstwie” - prosił, wyjaśniając, że chodzi o przygotowywaną ustawę o harcerstwie.

Reklama

Przy pomniku bł. Jana Pawła II wzniesionym obok kościoła zgromadzeni modlili się o kanonizację bł. Jana Pawła II. Później była część artystyczna i poczęstunek jubileuszowym tortem.

Słowo Księdza Redaktora

Wielkim czcicielem św. Urszuli i przyjacielem urszulanek jest redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś. - Przyjechałem tu do św. Urszuli, bo jest to wielka święta, która jest Polsce bardzo potrzebna - mówił Ksiądz Redaktor. - Walczyła o polskość w bardzo trudnych czasach, mówiła o wartościach podstawowych, o wychowaniu młodzieży. Dzisiaj, gdy jesteśmy bardzo zagrożeni trendami wychowawczymi pogańskimi czy neopogańskimi, które chcą zniszczyć moralność ludzką, a właściwie chcą zniszczyć człowieka - trzeba byśmy studiowali życiorys tej wielkiej świętej! To ogromnie ważne, że w imię świętej matki Urszuli się spotykamy. To jest obrona podstawowych wartości.

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież, który ocalił chrześcijaństwo

2020-06-03 08:45

Niedziela kielecka 23/2020, str. III

[ TEMATY ]

Msza św.

100‑lecie urodzin Jana Pawła II

TER

Msza św. w kościele akademickim w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

Setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły uczczono w kościele akademickim, pierwszej w diecezji świątyni dedykowanej św. Janowi Pawłowi II.

Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób, a przy ołtarzu wraz z biskupem Janem modliło się kilku kapłanów, m. in. kustosz bazyliki katedralnej ks. kan. Adam Kędzierski, rektor WSD w Kielcach ks. Paweł Tambor oraz gospodarz kościoła akademickiego ks. Rafał Dudała, który przywitał czcicieli Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej Anielskiej (komunikat Kurii)

W Sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej doszło do profanacji.

Komunikat Kurii Diecezjalnej

Szczęść Boże!

Z wielkim smutkiem pragnę poinformować Księży, że w dniu dzisiejszym w godzinach popołudniowych osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu dopuściła się aktu zbezczeszczenia w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Zniszczeniu uległa min. mensa ołtarzowa oraz krzyż. Nie miała miejsce profanacja Najświętszego Sakramentu. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie Ksiądz Biskup Grzegorz prosi o modlitwę za proboszcza parafii, duszpasterzy jak i całą wspólnotę parafialną. Prośmy w naszych prywatnych modlitwach Matkę Bożą Anielską, czczoną w dąbrowskim sanktuarium jako Panią i Matkę Zagłębia, o wstawiennictwo za nami u swojego Syna jak i o opamiętanie i miłosierdzie dla tych, którzy nie mają szacunku dla tego co dla nas święte. Przepraszajmy za wszystkie zniewagi, których wobec Boga dopuszcza się dziś człowiek.

Zachęcamy do odmówienia Aktu zawierzenia NMP Anielskiej:
Bogurodzico Dziewico Niepokalana Maryjo, Królowo Polski, Patronko Dąbrowy Górniczej i Matko Zagłębia, Wielka Boga-Człowieka Matko! Przed pięćdziesięciu laty Prymas Polski Sługa Boży Stefan kardynał Wyszyński na mocy szczególnej władzy udzielonej przez Stolicę Apostolską, „(…) ku większej chwale Pana Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego oraz na cześć Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanej Maryi, celem zbliżenia ludu polskiego do stóp Królowej Polski” ogłosił Ciebie Maryjo Patronką Dąbrowy Górniczej i Matką Zagłębia.Oto my żyjący na Zagłębiowskiej Ziemi jako spadkobiercy tamtych pokoleń zwracamy się do Ciebie Anielska Królowo, aby ponowić nasze dziecięce oddanie i polecić się Twojej opiece. Zawierzając sprawy i losy całego Kościoła w naszej Ojczyźnie i Diecezji Sosnowieckiej z najgłębszą pokorą upadamy przed Tobą o Pani Naszych Losów i prosimy: Naucz nas jak mamy czcić i kochać Twojego Syna utajonego w Najświętszym Sakramencie, który zamieszkał między nami, aby nas obdarować i uszczęśliwić chlebem Aniołów. Dodawaj nam siły i wspomagaj nas nieustannie w wypełnianiu przykazań Bożych i kościelnych.
Wypraszaj łaski u Swojego Syna dla ludu tej spracowanej zagłębiowskiej ziemi, wystawianych na próbę obecnego czasu.
Zwyciężaj codziennie w naszych sercach i spraw, by było to zwycięstwo wiary, nadziei i miłości oraz dobra, uczciwości, sumienności i trzeźwości.
Małżonkom daj siłę do wytrwania w wierności, rodzicom daj miłość i moc w pokonywaniu wszelkich trudności.
Dzieciom daj doświadczyć rodzicielskiej miłości.
Młodemu pokoleniu wskaż drogę szczęśliwej przyszłości i ustrzeż przed zgorszeniem. Ludziom poszukującym pracy, nękanym przez różne trudności i kłopoty daj nadzieję zmiany. Chorym uzdrowienie, starcom pozbawionym opieki i wszystkim, którzy zatracili nadzieję wypraszaj siłę duszy i ciała oraz wspomagaj w codziennych potrzebach i troskach. Zagubionym na drogach swojego życia wskaż właściwą drogę prowadzącą do Twojego Syna i wypraszaj im światło Ducha Świętego.
Niechaj wszyscy doznają Twojego wsparcia, którzy uciekają się pod Twoją macierzyńską opiekę. O Matko! Pani Zagłębia! Ucieczko nasza! Niechaj ukochamy całym sercem Twojego Syna Jezusa Chrystusa i Ciebie tu na ziemi, abyśmy po skończonym pielgrzymowaniu mogli się cieszyć z Wami w niebie na wieki wieków. Amen.

ks. Mariusz Karaś
Kanclerz

CZYTAJ DALEJ

Zmarł płk Marian Tomaszewski - żołnierz Armii Andersa, zdobywca Monte Casino

2020-06-05 20:34

[ TEMATY ]

zmarły

armia Andersa

Monte Cassino

żołnierz polski

Beudin/Wikipedia

Marian Bronislaw Tomaszewski; Monte Cassino 2011

W Wielkiej Brytanii na Wieczną Wartę odszedł płk Marian Tomaszewski, sybirak, żołnierz 2 Korpusu, waleczny pancerniak 6 Pułku Dzieci Lwowskich, zdobywca Monte Cassino, Piedimonte, Ankony i Bolonii - poinformował w piątek na Twitterze szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

Płk Marian Tomaszewski urodził się w 1922 r. w Przemyślu. W listopadzie 1939 r. został aresztowany przez NKWD, następnie został zesłany do Kazachstanu. Po amnestii, w sierpniu 1941 r. wstąpił do Armii Andersa. Służył w 6. Pułku Pancernym "Dzieci Lwowskich". Walczył o Monte Cassino, Piedimonte San Germano, Ankonę i Bolonię.

Podczas uroczystości z okazji rocznicy wyzwolenia Bolonii opowiadał PAP, że "największą przeszkodą były liczne i głębokie kanały, które utrudniały przejście czołgom". "Wrzucaliśmy do nich faszyny, czyli takie powiązane ze sobą gałęzie drzew, by przejechać. A Niemcy ostrzeliwali nas, mieli ściągniętą na północ artylerię, były też wypady ich komandosów" - wspominał.

Dodał, że mieszkańcy Bolonii byli wobec wchodzących do ich miasta Polaków niezwykle serdeczni. "W oknach wywieszano flagi polskie, napisy +Viva Polonia+ były wszędzie"
- opowiadał. Dodał też, że entuzjazm części ludności przygasł dopiero wtedy, gdy Polacy rozbrajali oddziały partyzantki komunistycznej, wobec której - po doświadczeniach w sowieckiej Rosji - byli niechętni. "Komuniści rozprawiali się z faszystami, mordowali ich, a my staraliśmy się temu zapobiegać. Uważaliśmy, że takimi sprawami powinien zająć się sąd" - zaznaczył Tomaszewski.

Płk Marian Tomaszewski, który walczył o Ankonę wspominał, że najtrudniejsze walki z Niemcami dla jego pułku toczyły się w Piedimonte San Germano. Do zdobycia włoskiego miasteczka, którego niemieckie umocnienia przypominały "mały Stalingrad", doszło 25 maja 1944 r. po walkach o Monte Cassino. "Nad Adriatykiem Niemcy nie stawiali już większego oporu. Z ich strony to już była raczej walka opóźniająca, starali się nas zatrzymać, zakładali miny na drogach" - wspominał kombatant.

Podczas II wojny światowej został odznaczony Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Monte Cassino.

Zmarł w wieku 98 lat w Wielkiej Brytanii. (PAP)

Autor: Olga Łozińska

oloz/ pat/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję