Reklama

Niedziela Łódzka

Dziękczynienie za kanonizację

Niedziela łódzka 24/2013, str. 5

[ TEMATY ]

Msza św.

S. Janina Sabat

W 10. rocznicę kanonizacji św. Urszuli Ledóchowskiej, w łódzkim kościele pod jej wezwaniem odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Lepy.

Uroczystość zgromadziła wielu kapłanów, wiernych, harcerzy z drużyną harcerek ZHR „Emaus”, której patronuje św. Urszula Ledóchowska, a także delegacje z Kazimierza i Gomulina. Wszystkich witał proboszcz parafii św. Urszuli Ledóchowskiej ks. Ryszard Szmist.

Niezwykły świadek wiary

Bp Adam Lepa podkreślił w homilii wyjątkowy charakter uroczystości, przypadającej w Roku Wiary, nazywając św. Urszulę jednym z największych świadków wiary XX wieku: „Była niewątpliwie świadkiem niezwykłym, jej świadectwo zawsze było związane z miłością, potrafiła zdobyć się na szczególne umiłowanie ludzi potrzebujących pomocy, zwłaszcza dzieci. Mówca zwrócił uwagę na wielką dynamikę działania św. Urszuli, która potrafiła nawiązać kontakt z każdym człowiekiem, miała w sobie wiele empatii, umiała swoje cele - niekiedy bardzo trudne - realizować z Bożą pomocą. W charyzmatyczny sposób wykorzystywała otrzymane talenty dla dobra innych, a uśmiech i pogoda ducha stały się dla niej narzędziem ewangelizacji. Cechowało ją szczególne umiłowanie Bożego Serca, Serca Jezusa Konającego.

- To była niezwykła kobieta - obok wielkiej, głębokiej pobożności potrafiła otworzyć się na swoje czasy i jednocześnie dawała wskazówki jak żyć, by się w tych nowych czasach nie zagubić, lecz przeciwnie - żeby się uświęcać. Była wielką świętą, niezwykłą Polką i wielką patriotką. Chcemy podziękować dobremu Bogu, za to, że przez kanonizację tej wyjątkowej świętej Pan Bóg tak wiele dokonał w naszym narodzie, w Kościele polskim i Kościele powszechnym. A dziękujemy przez pośrednictwo bł. Jana Pawła II, który wyniósł św. Urszulę na ołtarze i kanonizował.

Podziękowania Siostry Przełożonej

Siostra przełożona Justyna Oleś dziękowała dzieciom z Eucharystycznego Ruchu Młodych, dzieciom uczęszczającym do urszulańskiej świetlicy, przyjaciołom św. Urszuli i wszystkim zgromadzonych w świątyni. Wspominając przeżycia sprzed dziesięciu lat ukazała też szczególną rolę tych, którzy nadal trudzą się, przybliżając szerokim kręgom postać św. Urszuli i to w różnych miejscach, w wielu miastach Polski i poza jej granicami. Poprosiła bp. Adama Lepę oraz ks. Ryszarda Szmista o wręczenie błogosławieństwa papieża Franciszka i pamiątkowych tablic dyrektorowi Teatru Zwierciadło Krzysztofowi Kaczmarkowi oraz aktorowi Michałowi Kretowi, którzy przygotowali spektakl o św. Urszuli Ledóchowskiej i Janie Pawle II.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii bp Adam Lepa skierował słowo do harcerek, zwracając uwagę, że stają one w obliczu bardzo trudnego i ważnego zadania: „Wartości chrześcijańskie, które legły u podstaw harcerstwa, są dzisiaj zagrożone. Dlatego módlcie się do Chrystusa, który jest Światłością świata, za pośrednictwem swojej wspaniałej Patronki, aby dało się uratować wartości chrześcijańskie w harcerstwie” - prosił, wyjaśniając, że chodzi o przygotowywaną ustawę o harcerstwie.

Przy pomniku bł. Jana Pawła II wzniesionym obok kościoła zgromadzeni modlili się o kanonizację bł. Jana Pawła II. Później była część artystyczna i poczęstunek jubileuszowym tortem.

Słowo Księdza Redaktora

Wielkim czcicielem św. Urszuli i przyjacielem urszulanek jest redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś. - Przyjechałem tu do św. Urszuli, bo jest to wielka święta, która jest Polsce bardzo potrzebna - mówił Ksiądz Redaktor. - Walczyła o polskość w bardzo trudnych czasach, mówiła o wartościach podstawowych, o wychowaniu młodzieży. Dzisiaj, gdy jesteśmy bardzo zagrożeni trendami wychowawczymi pogańskimi czy neopogańskimi, które chcą zniszczyć moralność ludzką, a właściwie chcą zniszczyć człowieka - trzeba byśmy studiowali życiorys tej wielkiej świętej! To ogromnie ważne, że w imię świętej matki Urszuli się spotykamy. To jest obrona podstawowych wartości.

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przykład dla każdego

W kościele Przenajświętszej Trójcy 20 listopada odprawiono Mszę św. w intencji zmarłego legendarnego paulina o. Jerzego Tomzińskiego.

Liturgii przewodniczył o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, w koncelebrze kapłanów pochodzących z parafii. – Życie o. Jerzego Tomzińskiego jest przykładem wspaniałej współpracy z łaską Bożą i znakiem Bożego Miłosierdzia, które pochyla się nad każdym człowiekiem i które wybiera, kogo chce do takiego życia, do takiego stanu i do takich dzieł, jakie przewiduje – powiedział w homilii o. Pacholski. Podkreślił, że pochodzący z Przystajni o. Tomziński może być wzorem dla każdego człowieka. – Lepiej być prostym rolnikiem czy sprzątaczką, która wykonuje na 100% swoje zadania i swoje powołanie niż kiepskim dyrektorem, kiepskim biskupem, którzy tylko na pół gwizdka robią to, do czego powołał ich Pan Bóg. Miarą wielkości człowieka jest jego zaangażowanie, jego miłość do powołania – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Polska Stasiaka

2022-11-30 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

W Instytucie Europejskim znany i lubiany dziennikarz Wiktor Świetlik prezentował swoją najnowszą książkę pt. „Polska Stasiaka”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję