Reklama

Niedziela Częstochowska

Dobra szkoła to szczęśliwe dzieci

2013-12-31 10:47

Niedziela częstochowska 1/2014, str. 6

[ TEMATY ]

inicjatywa

Anna Wyszyńska

W niezwykłej oprawie – w sali im. o. A. Kordeckiego na Jasnej Górze i w obecności wielu dostojnych gości i przyjaciół, Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych w Częstochowie, który od obecnego roku szkolnego prowadzi Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa, 13 grudnia 2013 r. oficjalnie zainaugurował swoją działalność. W uroczystej inauguracji wziął udział abp Wacław Depo – metropolita częstochowski.
Szkoła mieszcząca się u zbiegu ul. bp. T. Kubiny i ul. Klasztornej działała od 46 lat, najpierw jako placówka państwowa, a potem samorządowa. Ponieważ ostatnio groziła jej likwidacja, prowincja wrocławska Sióstr Józefitek postanowiła podjąć się jej prowadzenia. Przejęcie szkoły przez Siostry związane było z rozbudowaniem zespołu i powołaniem, obok już istniejących szkół: podstawówki i gimnazjum, jeszcze szkoły przysposabiającej do pracy.
– Chwila jest wielka i podniosła, ale to, co się wydarzyło, jest tak normalne. Taka była potrzeba, by podjąć dzieło prowadzenia zespołu szkół, a my poszłyśmy śladem naszego założyciela – św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, który widział ludzkie potrzeby i biedy czasów, w których żył i tam skierował całą swoją działalność – mówiła podczas uroczystości s. Marit Kot, przełożona prowincji wrocławskiej zgromadzenia.
Z okazji inauguracji uczniowie i nauczyciele Zespołu przygotowali przedstawienie pt. „By być tak jak oni”. Scenariusz spektaklu wpisuje się w klimat dickensowskiej „Opowieści wigilijnej” przeniesionej we współczesne realia. Bohaterką przedstawienia jest zbuntowana nastolatka, która przeżywa duchową przemianę. Jest to możliwie dzięki spotkaniu ze św. Józefem, św. ks. Zygmuntem Gorazdowskim oraz o. Augustynem Kordeckim, którzy ukazują jej cierpienia innych ludzi. Te trzy postacie to patroni działających tutaj szkół, przedstawienie było dla uczniów bliższą okazją poznania ich i wartości, którymi kierowali się w życiu. Autorzy scenariusza oraz nauczyciele i uczniowie, którzy wcielili się w poszczególne role zebrali zasłużone brawa. Drugim artystycznym przeżyciem był koncert w wykonaniu zaprzyjaźnionych ze szkołą studentek Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach: Moniki Dziurawiec – skrzypce i Agnieszki Bagińskiej – akordeon.
Obecni na uroczystości przedstawiciele władz dziękowali Siostrom Józefitkom za ich pracę na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Zgromadzenie Sióstr św. Józefa prowadzi w drugiej części szkolnego budynku – już od kilkudziesięciu lat – Specjalny Ośrodek Wychowawczy dla dziewcząt. S. Marit Kot – przełożona prowincjalna powiedziała w rozmowie z „Niedzielą”: – Nasze zgromadzenie prowadzi placówki opiekuńczo-wychowawcze dla dziewcząt również w Polanicy i Wierzbicach k. Wrocławia. Najważniejsze jest dla nas, aby wychowanki odczuły, że są otoczone miłością i troską, sprawą następną jest edukacja i inne działania. Zależy nam również, aby wokół placówek tworzyły się środowiska skupiające przyjaciół i wolontariuszy, ludzi różnych zawodów, którzy angażują swoje talenty i umiejętności na rzecz dzieci, bo same niewiele byśmy zrobiły.
Abp Wacław Depo przypomniał przesłanie ks. Jana Twardowskiego o tym, że najważniejsza w życiu jest wdzięczność, i serdecznie podziękował siostrom, nauczycielom i wszystkim, którzy na co dzień są obecni przy uczniach i służą im opieką i pomocą.
O formach pracy Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych pisaliśmy w „Niedzieli” nr 42/2013. Przypominamy tylko, że szkoły prowadzą nabór przez cały rok, a bliższe informacje znajdują się na stronie: www.znpo.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdy znajdzie coś dla siebie

2020-01-21 12:48

Niedziela warszawska 4/2020, str. V

[ TEMATY ]

wywiad

inicjatywa

biznes

inicjatywy

Tomasz Sztreker

Magdalena Wojtak

Tomasz Sztreker. Prezes Polskiej Akademii Biznesu.

O inicjatywach z wartościami i budowaniu wspólnoty między różnymi katolickimi inicjatywami z Tomaszem Sztrekerem, założycielem chrześcijańskiej kawiarni „Agere Contra”, rozmawia Magdalena Wojtak.

Magdalena Wojtak: W stolicy przy ul. Chłodnej powstało pierwsze świeckie Centrum Ludzi Wiary. Co jest celem tego miejsca?

Tomasz Sztreker: Pragniemy budować społeczność ludzi, którzy chcą od życia coś więcej niż tylko podążanie za trendami, które wyznaczają celebryci. „Agere Contra” to zawołanie św. Ignacego Loyoli, które oznacza „działać naprzeciw”.

CZYTAJ DALEJ

Nowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej modli się na Jasnej Górze

2020-01-22 19:26

[ TEMATY ]

Jasna Góra

biskup

diecezja

prymicje

BPJG

Nowy biskup pomocniczy diec. ełckiej Adrian Galbas 11 dni po święceniach biskupich przybył na modlitwę na Jasną Górę w środę 22 stycznia. W Kaplicy Matki Bożej ks. biskup odprawił prymicyjną Mszę św.

12 grudnia 2019 papież Franciszek mianował ks. Adriana Galbasa biskupem pomocniczym diec. ełckiej. Święcenia biskupie przyjął 11 stycznia 2020 r. w katedrze św. Wojciecha w Ełku. Głównym konsekratorem był Jerzy Mazur, biskup diecezjalny ełcki, a współkonsekratorami arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce i Józef Górzyński, arcybiskup metropolita warmiński.

Jako zawołanie biskupie bp Galbas przyjął słowa „Pax Christi” (Pokój Chrystusa).

Bp Adrian Galbas należy do zgromadzenia zakonnego pallotynów. W latach 1998-2002 był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 2002–2005 i 2008–2011 pełnił funkcję radcy w zarządzie prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu, a w latach 2002–2003 zajmował stanowisko sekretarza ds. Apostolstwa w Częstochowie. Od 2011 był przełożonym prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

„Bardzo mi zależało, żeby na początku swojej posługi biskupiej przyjechać na Jasną Górę, żeby podziękować Matce Bożej za opiekę. Wybrałem dzisiejszy dzień, bo dzisiaj przypada wspomnienie św. Wincentego Pallottiego, więc też chcę podziękować Panu Bogu za dar tego wielkiego świętego, i za jego piękny chryzmat w Kościele’ – mówi bp Galbas.

„Pochodzę z Górnego Śląska, to ‘rzut kamieniem’ z Jasnej Góry, więc pamiętam oczywiście te chwile, kiedy jako chłopiec przychodziłem tutaj po to także, żeby rozeznać wtedy swoje powołanie kapłańskie – wspomina ks. biskup – A potem niezliczona ilość klerycko-kapłańskich wizyt, pielgrzymek pieszych i nie-pieszych. Tu blisko u stóp Jasnej Góry jest Dolina Miłosierdzia Księży Pallotynów, więc tych okazji było bardzo wiele, a jestem pewien, że jeszcze więcej ich będzie”.

„Matka Boża w moim życiu to właśnie Górny Śląsk, czyli Matka Boża Piekarska, naturalnie Jasna Góra, a potem cała maryjność, którą zaoferował nam św. Wincenty Pallotti, czyli Matka Boża jako Królowa Apostołów, która gromadzi w Wieczerniku cały Kościół i razem z Kościołem modli się o Ducha Świętego” – mówi o swojej maryjności nowy biskup.

„Chciałbym zaofiarować Kościołowi w Ełku, bo tam zostałem skierowany przez Ojca Świętego – całe piękno charyzmatu pallotyńskiego, w którym chodzi o to, by być razem – duchowni, świeccy, każdy ze swoim powołaniem, zgodnie ze swoim talentem, charyzmatem, żeby służyć tym trzem wielkim celom, które Pallotti formułował: dla zniszczenia grzechu, dla nieskończonej chwały Bożej i żeby wszyscy mogli poczuć się w Kościele jak w domu” – wyznaje ks. biskup.

Nowy biskup odprawił Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00. „To jest taki moment w moim życiu, kiedy bardzo potrzebuję podziękować Matce Bożej za jej ‘fiat’” – mówił w homilii bp Galbas

CZYTAJ DALEJ

Indie: profanacja Najświętszego Sakramentu

2020-01-22 20:42

[ TEMATY ]

profanacja

Najświętszy Sakrement

Indie

davideucaristia/pixabay.com

W kościele św. Franciszka z Asyżu w Bengaluru – stolicy stanu Karnataka w południowo-zachodnich Indich, doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Konsekrowane hostie zostały rozrzucone po posadzce. „Jestem zaszokowany i przepełniony bólem” – powiedział metropolita tamtejszej archidiecezji abp Peter Machado na wieść o tym wydarzeniu.

Sprawcy tego czynu nie ukradli nic z kościoła, stąd przypuszcza się, że chodziło im o zniszczenie świątyni i jej profanację. Arcybiskup wezwał wszystkich wiernych do zadośćuczynienia i najbliższy piątek 24 stycznia wyznaczył w archidiecezji dniem szczególnej adoracji, uwielbienia i przepraszania Jezusa eucharystycznego za popełniony czyn.

„Proszę wszystkich proboszczów i kapelanów, aby przez cały dzień w kościołach był wystawiony Najświętszy Sakrament, aby wszyscy wierni mogli się przed Nim pomodlić” – zaapelował hierarcha.

Zachęcił także do modlitwy w intencji sprawców tego haniebnego czynu, który obraża uczucia religijne wszystkich katolików.

Jedna z organizacji indyjskich zajmujących się obroną praw chrześcijan w tym kraju (United Christian Forum Human Rights – UCFHR) podała przy okazji, że w pierwszych dziewiętnastu dniach stycznia tego roku doszło już do 17 przypadków przemocy wobec chrześcijan. M.in. aresztowano jednego pastora, doszło do kilku aktów przemocy fizycznej oraz w kilku przypadkach zabroniono chrześcijanom spełniania funkcji religijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję