Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Maryja naszą drogą

Tnaszą drogą

Miejmy odwagę i nie bójmy się żyć tak, abyśmy żyli świętym życiem, wolnym od grzechu. Nasze prośby, nasze modlitwy indywidualne i społeczne są potrzebne do umocnienia naszej wiary, byśmy mogli realizować plan zbawienia i łaski, którą Bóg ma dla nas i odnawia stale z każdym z nas wtedy, kiedy ku Niemu przychodzimy i kiedy przystępujemy do Eucharystii. Nie bójmy się – Maria jest drogą – mówił bp Tomáš Galis w sobotę 23 sierpnia na Trójstyku. Tam po raz szósty modlili się wierni trzech narodów.

Z kościoła Matki Bożej Frydeckiej w Trzycatku, po krótkiej modlitwie o godz. 9.30, wyruszyła procesja na Trójstyk. Równocześnie szła procesja z Èiernego na Słowacji i Hrèavy w Czechach. Przybyła też pielgrzymka z Wrocławia i Dolnego Śląska.

Reklama

Eucharystię w tym miejscu po raz pierwszy celebrował biskup ordynariusz bielsko-żywiecki Roman Pindel wraz z bp. Tomášem Galisem z diecezji żylińskiej w Słowacji, bp. Wiesławem Krótkim OMI – ordynariuszem diecezji Churchill-Baie d’Hudson w Kanadzie i wikariuszem biskupim ds. powołań ks. Adamem Ruckim, który zastępował bp. Františka Lobkowicza z Czech, oraz z innymi kapłanami.

Bp Tomáš Galis w homilii głoszonej w języku słowackim rozważał wokół dogmatów maryjnych, zachęcając do naśladowania Maryi. – Jezus z krzyża ukazuje nam, że jest Królem. Ale ta królewska godność nie ma nic wspólnego z bogatymi i mocnymi tego świata. On jest Królem, który służy swoim służebnikom, a można to dostrzec w całym Jego życiu. I tak jest w królowaniu Maryi – Ona jest Królową służby Bogu i ludziom, jest Królową łaski – podkreślił Biskup i wzywał również do jedności i do takiego życia, byśmy żyli z Bogiem, a w naśladowaniu Maryi, kroczyli za Jezusem.

Na Trójstyku słowem z wiernymi podzielił się przedstawiciel z Èiernego, a także przewodniczący Rady Gminy Istebna Jan Gazur, który podkreślił, że jest to pierwsze modlitewne spotkanie na Trójstyku, od kiedy Jan Paweł II został świętym. Przedstawiciel pielgrzymek z Polski Jan Golak zaapelował o modlitwę za Ukrainę. Bp Wiesław Krótki wspominał swoje dzieciństwo w Jaworzynce.

Reklama

Wśród setek uczestników znalazły się także poczty sztandarowe, kapele góralskie, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych trzech krajów. W Mszy św. wzięła udział także młodzież z trzech państw, która uczestniczyła w warsztatach w Jaworzynce Zapasiekach w ramach transgranicznego projektu „Arka Młodych”. Młodzi podczas warsztatów ćwiczyli m.in. tańce integracyjne i biblijne, które miały stanowić swego rodzaju modlitwę i ewangelizację. Czuwali także przy kopii figury św. Michała Archanioła z Gargano. Tę figurę, wraz z relikwiami św. Jana Pawła II i kagankami „Iskry Kanonizacyjnej Jana Pawła II” nieśli w procesji na Trójstyk. Tam rozdawali symboliczne pocztówki. Podczas Mszy św. śpiewali, a na koniec zaprezentowali taniec integracyjny. Jak zaznaczają młodzi członkowie Arki Młodych, w drodze do odkrywania pełni człowieczeństwa mogą dorastać wspólnie poprzez tworzenie różnych relacji na osobowym, społecznym, religijnym i międzykulturowym poziomie. W ten sposób chcą się przyczynić do budowy bardziej przyjaznego świata z pomocą uniwersalnych i chrześcijańskich wartości.

2014-09-03 16:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Plon Eucharystii

2020-08-05 07:21

Niedziela toruńska 32/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Eucharystia

wdzięczność

Renata Czerwińska

Wiara to konkretne działania

Ile razy w swoim życiu czuliśmy wdzięczność wobec Boga za dar przynależności do Kościoła Jezusa Chrystusa?

Wygoda, lenistwo i materializm usypia nasz ideał życia, jakim jest przyjaźń z Bogiem, i sprawia, że wielu spośród nas przestaje być Kościołem Jezusa Chrystusa, stając się antykościołem. O naszej przynależności do Chrystusa i Jego Kościoła świadczy wiara i wynikający z niej udział w Eucharystii, która jest centrum życia Kościoła katolickiego. Czy mój udział w Uczcie Eucharystycznej jest pełny i owocny? Czy moje życie przez wiarę wydaje plon, jakiego Jezus ode mnie oczekuje?

CZYTAJ DALEJ

Kraków: #Stop dewiacji - pikieta Fundacji Życie i Rodzina

2020-08-08 20:46

[ TEMATY ]

LGBT

Fundacja Życie i Rodzina

zycierodzina.pl

Pikietę #StopDewiacji zorganizowała dziś Fundacja Życie i Rodzina na Rynku w Krakowie. Była to odpowiedź na piątkowe zamieszki w Warszawie. Pikieta cieszyła się dużym zainteresowaniem obecnych w Krakowie turystów.

Na warszawskich ulicach doszło w piątek do ataków na funkcjonariuszy policji, którzy z nakazu prokuratora mieli doprowadzić do aresztu działacza LGBT (podającego się za kobietę). Mężczyzna brał udział w niedawnym ataku na furgonetkę antyaborcyjną oraz w profanacji figury Chrystusa przed kościołem Świętego Krzyża.

W odpowiedzi na działania homoaktywistów wolontariusze Fundacji Życie i Rodzina na krakowskim Rynku starali się pokazać praktyczne skutki realizacji postulatów LGBT. Informowali o zagrożeniu dla dzieci, młodzieży i całego społeczeństwa, co ich zdaniem potwierdzają badania i wyroki sądowe dotyczące przemocy, molestowania i pedofilii jaka ma mieć miejsce właśnie w środowiskach LGBT.

"Homoideologia to nie zabawa. W państwach, gdzie zgodzono się na realizację postulatów LGBT, zalegalizowano związki partnerskie i pozwolono im adoptować dzieci, wielokrotnie kończyło się to tragedią tych dzieci. Nie ma zgody na to, aby w naszej Ojczyźnie homoaktywiści wymuszali na normalnej większości akceptację ich ekscesów i tolerancję dla swoich żądań” - mówiła Kaja Godek.

Sobotnia akcja Fundacji spotkała się z dużym zainteresowaniem zwiedzających Kraków turystów. Spotkaliśmy się z głosami poparcia, niektórzy unosili w górę kciuki, aby pokazać życzliwość dla pikiety - informują organizatorzy pikiety.

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Krzysztof Kasprzak

kontakt@zycierodzina.pl

tel: +48 509 498 597

CZYTAJ DALEJ

Jest Matką ufności i zawierzenia

2020-08-09 22:30

o. F. Salezy Nowak OFM / Biuro Prasowe Sanktuarium

W niedzielę 9 sierpnia w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczął się tygodniowy odpust ku czci Wniebowzięcia NMP. Uroczystość rozpoczęła odprawiona w bazylice Eucharystia, której przewodniczył o. Gwidon Hensel OFM Wikariusz Prowincji OO. Bernardynów. Po Mszy św. wierni modlili się na dróżkach, uczestnicząc w Procesji Boleści Maryi.

Podczas celebracji ojciec Gwidon wygłosił homilię do zgromadzonych pielgrzymów. - Przychodzimy tutaj nie tylko po to, by wyrazić naszą cześć Maryi, nie tylko po to, by świętować, ale właśnie po to, by zanurzyć się w rezerwuarze łaski i miłosierdzia. Przychodzimy z całym ciężarem i bagażem naszej codzienności i grzechów, naszej niedoskonałości i słabości. Ten bagaż przynosimy tutaj, na Kalwarię, na tę szczególną górę, aby doznać i doświadczyć odnowienia łaski i mocy chrztu.

Kaznodzieja przywołał wydarzenie z życia Eliasza, o którym mowa w pierwszym czytaniu. - Prorok przychodzi w doświadczeniu swojej bezsilności, i staje wobec Boga, który nie objawia się w strasznych zjawiskach swojej mocy i potęgi, ale w swojej łagodności, w łagodnym szmerze. Bóg chce na tej górze objawić się w łagodnym szmerze Ducha Świętego, który przychodzi w naszej modlitwie, ale przede wszystkim w sakramentach.

Następnie odwołał się do fragmentu z Ewangelii: - Ewangelia pokazuje uczniów w godzinie słabości, którą w jakiś sposób prowokuje sam Mistrz, wysyłając ich wieczorem na jezioro (…) Jesteśmy tutaj po to, by jak Piotr usłyszeć na nowo słowa Jezusa: Przyjdź! Przyjdź po falach i odmętach.

Mówił, że pójście w stronę Mistrza wymaga odwagi ze strony uczniów. - Dziś wyruszymy z procesją współcierpienia. Chcemy pójść za Tą, która nigdy nie zwątpiła, chcemy pójść pod krzyż Chrystusa, przez dni i godziny samotności, przez doświadczenie zmartwychwstania, ale też doświadczenie rodzącego się Kościoła.

Ojciec Gwidon zwracał uwagę, że Maryja jest matką ufności i zawierzenia, dlatego chętnie idziemy za Nią, ponieważ nie zawahała się odpowiedzieć na wezwanie woli Bożej.

Kapłan przypomniał słowa zawierzenia Maryi, które towarzyszyły Polakom od ślubów Jana Kazimierza przez Śluby Jasnogórskie. Stwierdził, że wymagają one wierności ze strony składających przyrzeczenia. - Przypominamy sobie te słowa, bo one są drogą, którą musimy przejść, aby także dziś wobec burz i przeciwności przetrwać opierając się na ramieniu Tej, która pod krzyżem Chrystusa podtrzymywała cały Kościół w chwili zwątpienia i słabości.

Zakonnik zachęcał do bezgranicznego zaufania Maryi, która jest przewodniczką w oddaniu się Bogu. - Przychodzimy tutaj, by się modlić, by w tym modlitewnym trwaniu z Matką otworzyć się na Bożą siłę, na Jego tajemnicze, przemieniające działanie. Z prostotą i wytrwałością pielgrzyma niech nas prowadzi Ta, która tutaj króluje, uzdrawia i pociesza – zakończył kaznodzieja.

Po Mszy św. wierni modlili się w czasie Procesji Boleści NMP. Podczas drogi wysłuchali kazań opartych o nauczanie zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego, a mówiące o Eucharystii jako źródle i szczycie życia chrześcijańskiego. Procesję zakończyły nieszpory przy Domku Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję