Reklama

Znak wyryty w sercach

2016-02-25 09:59

Anna Gliwa
Edycja lubelska 9/2016, str. 5

Paweł Wysoki

Po zimowej przerwie na szlak nawiedzenia wróciła kopia Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża

Projekt „Źródło”, czyli rekolekcje ewangelizacyjne i peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego, rozpoczął się w marcu 2014 r. Do końca 2019 r. ma swoim zasięgiem objąć wszystkie parafie archidiecezji lubelskiej. 4 lutego ekipa ewangelizacyjna rozpoczęła kolejne rekolekcje w parafii pw. św. Stanisława w Starej Wsi. Dwa dni później do położonej nieopodal Bychawy wioski dotarła kopia Krzyża Trybunalskiego. 13 lutego, po uroczystej Mszy św. sprawowanej przez abp. Stanisława Budzika, wspólnota parafialna wraz z proboszczem ks. Tadeuszem Siwkiewiczem przekazała relikwie do Woli Gałęzowskiej.

Skarb wiary

Metropolita Lubelski podkreślał, że czas nawiedzenia był szczególnym w historii parafii; pozostawił trwały ślad w ludzkich sercach i pobudził wspólnotę do jeszcze większej odpowiedzialności za Kościół i ojczyznę. Zadaniem rodzin, które głęboko i świadomie przeżyły spotkanie z Chrystusem górującym na Drzewie Krzyża, jest przekazywanie skarbu wiary kolejnym pokoleniom przez słowo i przykład życia zgodnego z Ewangelią. – Krzyż jest znakiem naszej wiary i miłości. Przypomina nam, że nie ma miłości bez zapominania o sobie, bez poświęcenia dla innych, czego przykład dał nam Zbawiciel – mówił abp Budzik. Kilkunastu młodych parafian, którzy podczas uroczystej Liturgii przyjęli sakrament bierzmowania, zapewniało Pasterza, że dla całej wspólnoty krzyż będzie nie tylko symbolem wiary zawieszanym na ścianach domów, ale przede wszystkim znakiem wyrytym w sercach, uzdalniającym do ofiarnej służby Bogu i bliźniemu.

Troska o wspólnotę

Ks. Tadeusz Siwkiewicz, dziękując za wspólne dzieło misji ewangelizacyjnych, za słuchanie Słowa Bożego, za modlitwę, za przyjęte sakramenty, za każdy gest życzliwości, podkreślał, że wszystkie duchowe i materialne działania przyczyniły się do pomnożenia chwały Bożej na ziemi oraz do wzrostu wiernych w świętości. – Misje, mimo formalnego zakończenia, niech trwają w naszych sercach i owocują w czynach jeszcze przez długi czas – mówił Ksiądz Proboszcz. Duszpasterz docenił zaangażowanie młodzieży, która w Roku Miłosierdzia przyjęła sakrament bierzmowania. – Młodzieży gratuluję postawy. Chociaż nie przygotowałem dla niej tradycyjnego egzaminu, to jestem przekonany, że wszyscy zdali egzamin dużo wcześniej, gdy w październiku ub.r. odpowiedzieli na mój apel i pomogli uprzątnąć otoczenie kościoła. To wyraz konkretnej troski o parafię i znak dojrzałej wiary – mówił ks. Siwkiewicz, apelując, by każdy z tak wielką troską jak jego młodzi parafianie odpowiadał na potrzeby swojej wspólnoty. – Św. Jakub powiedział, że wiara bez uczynków jest martwa. Wy ożywiliście ją również praktyką pierwszych piątków miesiąca, czytaniem Słowa Bożego, liturgiczną służbą przy ołtarzu. Wasi rodzice zapewniali mnie, że tworzycie zwartą grupę przyjacielskiego wsparcia, a to nic innego jak realizacja przykazania miłości. Każdym spotkaniem bez używek, ale za to ze śmiechem, młodzieńczą radością, życzliwością i szlachetnością, zdajecie egzamin z dojrzałej wiary w praktyce życia chrześcijańskiego – podkreślał Ksiądz Proboszcz.

Reklama

Współpraca z łaską

Zgromadzonym w świątyni wiernym, gdzie od ponad 80 lat cześć odbiera św. Stanisław biskup i męczennik, Metropolita Lubelski przypomniał podstawową prawdę naszej wiary o Trójjedynym Bogu. – W Jezusie Chrystusie Bóg odsłonił nam rąbek największych tajemnic wiary. Przez Chrystusa dowiedzieliśmy się, że Bóg jest nie tylko przyczyną istnienia, bytem najdoskonalszym, ale że w swoim życiu wewnętrznym jest Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Jako chrześcijanie możemy więc wołać w potrójny sposób: zwracać się do Ojca w niebie, który wybrał nas i przeznaczył do przyjaźni ze sobą; Syna Bożego, przez którego Bóg jest stale obecny w ludzkich sprawach; Ducha Świętego, który jest sprawcą jedności i miłości – wyjaśniał Ksiądz Arcybiskup.

Zgromadzonym, a zwłaszcza przyjmującej sakrament bierzmowania młodzieży, abp Budzik przypomniał, że bez wysiłku człowieka nie może w nim rozwinąć się kwiat życia Bożego, a tym bardziej nie może wydać owoców. – Podejmujcie na co dzień wielkie dzieło współpracy z łaską Ducha Świętego, o On wskaże właściwą drogę, nie pozwoli zabłądzić i odejść – mówił Pasterz.

* * *

Rekolekcje „Źródło” w najbliższym czasie:

Bystrzyca Stara
rekolekcje: 25-28 lutego,
nawiedzenie:27 lutego – 5 marca

Bychawka
rekolekcje: 3-6 marca,
nawiedzenie: 5-12 marca

Tagi:
peregrynacja

Peregrynacja w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie

2019-05-26 22:36

Kamil Krasowski

Obraz św. Józefa Kaliskiego 25-26 maja nawiedził parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie. Naukę w czasie nawiedzenia wygłosił misjonarz peregrynacji ks. Adrian Put. Przedstawiamy fotorelację z powitania obrazu i Mszy św.

Andrzej Planner
Wprowadzenie obrazu św. Józefa do kościoła NMP Królowej Polski w Gorzowie
Zobacz zdjęcia: Peregrynacja w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Dec podczas Jasnogórskiego Apelu: diabeł zrzucił szaty czerwone i przebrał się w szaty tęczowe

2019-08-09 11:19

ako / Świdnica (KAI)

- Nękają nas trudy, rany, choroby życia publicznego, narodowego. Starsi mówią, że nawet za czasów komunistycznych nie było takich zachowań i takich działań antykościelnych, bluźnierczych jak dzisiaj, że diabeł zrzucił szaty czerwone i przebrał się w szaty tęczowe. Wierni Kościoła katolickiego bywają dziś boleśnie doświadczani, nie przez więzienia czy zadawanie cierpień fizycznych, jak to było w minionych czas i jak to bywa i dzisiaj w niektórych krajach azjatyckich czy afrykańskich, ale przez kamienowanie medialne za wypowiedzi w obronie wartości katolickich - mówił bp Ignacy Dec.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W przeddzień przybycia XVI Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę biskup świdnicki wygłosił rozważanie apelowe w Kaplicy Cudownego Obrazu. - Maryjo, do grona pielgrzymów, którzy tulą się do Twojego matczynego serca, dołączają piesi pielgrzymi z diecezji świdnickiej, która w tym roku świętuje swoje piętnastolecie. Po dziewięciu dniach wędrówki przychodzimy do Ciebie, jako Twoje dzieci, których nęka życia trud i których winy czerni brud. Pytamy się Twoim wizerunkiem, jaki życia trud nas dziś nęka i jakie winy obciążają nasze serca, jakie winy czernią brudem nasze dusze?

Po Apelu pątnicy i pielgrzymi duchowi, którzy z diecezji dojechali do Częstochowy autokarami, uczestniczyli w Jasnogórskim czuwaniu diecezji świdnickiej. O północy biskup świdnicki przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Biskup świdnicki co roku wygłasza rozważanie podczas Jasnogórskiego Apelu w przeddzień wejścia na Jasną Górę Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Czaplinek: modlitwa za chorych w amfiteatrze

2019-08-18 09:44

km / Czaplinek (KAI)

W czaplineckim amfiteatrze odbył się wieczór chwały. Trzecia edycja letniego wydarzenia prowadzonego przez Katolicki Zespół Uwielbienia Król Dawid poświęcona była modlitwie za chorych.

ferobanjo/pixabay.com

Ok. 150 osób uczestniczyło 17 sierpnia w kilkugodzinnym spotkaniu w amfiteatrze w Czaplinku. Zgromadzili się tu nie tylko krajanie, ale i sąsiedzi z okolicy oraz 30–osobowa grupa spod Bydgoszczy, a także goście z Łodzi.

Modlitwę wstawienniczą poprzedziły adoracja i konferencja, którą wygłosił Marcin Stefanik, lider "Króla Dawida". Opierając się na Ewangeliach pokazał, w jaki sposób uzdrawiał chorych Pan Jezus. Zachęcał, by Ewangelią żyć na co dzień. Przekonywał, by z czcią uczestniczyć we Mszach św. Poruszył też temat grzechu, będącego przeszkodą w otwarciu się na uzdrowienie i temat sakramentu spowiedzi. – Są zranienia w naszych sercach, które nas blokują, ale łaska Boża i nasze przebaczenie innym otwierają nas na nowe życie.

Wagę otwarcia na łaskę Bożą podkreślił ks. Mateusz Marcinkiewicz SDB. W pierwszej części spotkania, podczas Mszy św. sprawowanej na polowym ołtarzu ustawionym na scenie amfiteatru przestrzegał w homilii przed zatwardziałością serca. Kapłan wskazał, że zgorzknienie może być powodem tego, że choć człowiek jest fizycznie sprawny, to jednak choruje wewnętrznie. Zachęcał, by otworzyć się na łaskę Bożą, podejmując wysiłek otwartości i przyjęcia uzdrowienia od Jezusa. – Pozwólmy dziś Panu Jezusowi, by to On nam pomógł, by przemienił nasze serca i czynił z nas ludzi, którzy innym niosą nadzieję – powiedział.

Długo trwała modlitwa wstawiennicza, którą prowadzili kapłani. Na koniec jeden z nich dodatkowo namaszczał chorych olejem św. Peregryna przeznaczonym dla osób chorych na nowotwory. Kapłani kładli dłonie lub stułę na głowach osób chorych, a niektóre z tych osób podczas tej modlitwy doświadczały tzw. upadku w Duchu Świętym. Wielu odchodziło od tej modlitwy poruszonych, zapłakanych.

Spotkanie w czaplineckim amfiteatrze transmitowała telewizja internetowa Dobre Media. Lider spotkania Marcin Stefanik zachęcał, by także widzowie internetowi byli uczestnikami modlitwy o uzdrowienie. Jak zapewnia, jest przekonany – i o to z grupą modlił się przed spotkaniem – by i w taki sposób docierała do ludzi łaska Boża. Jak podaje ks. Krzysztof Witwicki, dyrektor stacji, transmisję obejrzało co najmniej 5 tys. widzów.

Katolicki Zespół Uwielbienia Król Dawid istnieje od 5 lat przy parafii pw. Świętej Trójcy w Czaplinku. Co miesiąc grupa prowadzi wieczory uwielbienia w parafii. W 2017 roku zespół zainaugurował cykl większych spotkań - letnie wieczory uwielbienia w miejskim amfiteatrze, a następnie zimowe spotkania charyzmatyczne na hali sportowej. Misją zespołu jest oddawanie chwały Bogu. W lutym 2018 roku zespół wydał płytę z pieśniami uwielbienia, na krążku znalazły się m.in. utwory autorskie. Grupa prowadzi także spotkania charyzmatyczne skierowane do uczniów oraz innych grup duszpasterskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem