Reklama

Niedziela Lubelska

Znak wyryty w sercach

Po zimowej przerwie na szlak nawiedzenia wróciła kopia Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża

Projekt „Źródło”, czyli rekolekcje ewangelizacyjne i peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego, rozpoczął się w marcu 2014 r. Do końca 2019 r. ma swoim zasięgiem objąć wszystkie parafie archidiecezji lubelskiej. 4 lutego ekipa ewangelizacyjna rozpoczęła kolejne rekolekcje w parafii pw. św. Stanisława w Starej Wsi. Dwa dni później do położonej nieopodal Bychawy wioski dotarła kopia Krzyża Trybunalskiego. 13 lutego, po uroczystej Mszy św. sprawowanej przez abp. Stanisława Budzika, wspólnota parafialna wraz z proboszczem ks. Tadeuszem Siwkiewiczem przekazała relikwie do Woli Gałęzowskiej.

Skarb wiary

Metropolita Lubelski podkreślał, że czas nawiedzenia był szczególnym w historii parafii; pozostawił trwały ślad w ludzkich sercach i pobudził wspólnotę do jeszcze większej odpowiedzialności za Kościół i ojczyznę. Zadaniem rodzin, które głęboko i świadomie przeżyły spotkanie z Chrystusem górującym na Drzewie Krzyża, jest przekazywanie skarbu wiary kolejnym pokoleniom przez słowo i przykład życia zgodnego z Ewangelią. – Krzyż jest znakiem naszej wiary i miłości. Przypomina nam, że nie ma miłości bez zapominania o sobie, bez poświęcenia dla innych, czego przykład dał nam Zbawiciel – mówił abp Budzik. Kilkunastu młodych parafian, którzy podczas uroczystej Liturgii przyjęli sakrament bierzmowania, zapewniało Pasterza, że dla całej wspólnoty krzyż będzie nie tylko symbolem wiary zawieszanym na ścianach domów, ale przede wszystkim znakiem wyrytym w sercach, uzdalniającym do ofiarnej służby Bogu i bliźniemu.

Troska o wspólnotę

Reklama

Ks. Tadeusz Siwkiewicz, dziękując za wspólne dzieło misji ewangelizacyjnych, za słuchanie Słowa Bożego, za modlitwę, za przyjęte sakramenty, za każdy gest życzliwości, podkreślał, że wszystkie duchowe i materialne działania przyczyniły się do pomnożenia chwały Bożej na ziemi oraz do wzrostu wiernych w świętości. – Misje, mimo formalnego zakończenia, niech trwają w naszych sercach i owocują w czynach jeszcze przez długi czas – mówił Ksiądz Proboszcz. Duszpasterz docenił zaangażowanie młodzieży, która w Roku Miłosierdzia przyjęła sakrament bierzmowania. – Młodzieży gratuluję postawy. Chociaż nie przygotowałem dla niej tradycyjnego egzaminu, to jestem przekonany, że wszyscy zdali egzamin dużo wcześniej, gdy w październiku ub.r. odpowiedzieli na mój apel i pomogli uprzątnąć otoczenie kościoła. To wyraz konkretnej troski o parafię i znak dojrzałej wiary – mówił ks. Siwkiewicz, apelując, by każdy z tak wielką troską jak jego młodzi parafianie odpowiadał na potrzeby swojej wspólnoty. – Św. Jakub powiedział, że wiara bez uczynków jest martwa. Wy ożywiliście ją również praktyką pierwszych piątków miesiąca, czytaniem Słowa Bożego, liturgiczną służbą przy ołtarzu. Wasi rodzice zapewniali mnie, że tworzycie zwartą grupę przyjacielskiego wsparcia, a to nic innego jak realizacja przykazania miłości. Każdym spotkaniem bez używek, ale za to ze śmiechem, młodzieńczą radością, życzliwością i szlachetnością, zdajecie egzamin z dojrzałej wiary w praktyce życia chrześcijańskiego – podkreślał Ksiądz Proboszcz.

Współpraca z łaską

Zgromadzonym w świątyni wiernym, gdzie od ponad 80 lat cześć odbiera św. Stanisław biskup i męczennik, Metropolita Lubelski przypomniał podstawową prawdę naszej wiary o Trójjedynym Bogu. – W Jezusie Chrystusie Bóg odsłonił nam rąbek największych tajemnic wiary. Przez Chrystusa dowiedzieliśmy się, że Bóg jest nie tylko przyczyną istnienia, bytem najdoskonalszym, ale że w swoim życiu wewnętrznym jest Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Jako chrześcijanie możemy więc wołać w potrójny sposób: zwracać się do Ojca w niebie, który wybrał nas i przeznaczył do przyjaźni ze sobą; Syna Bożego, przez którego Bóg jest stale obecny w ludzkich sprawach; Ducha Świętego, który jest sprawcą jedności i miłości – wyjaśniał Ksiądz Arcybiskup.

Zgromadzonym, a zwłaszcza przyjmującej sakrament bierzmowania młodzieży, abp Budzik przypomniał, że bez wysiłku człowieka nie może w nim rozwinąć się kwiat życia Bożego, a tym bardziej nie może wydać owoców. – Podejmujcie na co dzień wielkie dzieło współpracy z łaską Ducha Świętego, o On wskaże właściwą drogę, nie pozwoli zabłądzić i odejść – mówił Pasterz.

* * *

Rekolekcje „Źródło” w najbliższym czasie:

Reklama

Bystrzyca Stara
rekolekcje: 25-28 lutego,
nawiedzenie:27 lutego – 5 marca

Bychawka
rekolekcje: 3-6 marca,
nawiedzenie: 5-12 marca

2016-02-25 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża nawiedza Warszawę

Niedziela warszawska 23/2014, str. 1

[ TEMATY ]

peregrynacja

Bożena Sztajner/Niedziela

To jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych ostatnich lat w archidiecezji warszawskiej. Rozpoczynająca się właśnie peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w warszawskich i podwarszawskich parafiach potrwa do czerwca przyszłego roku

Peregrynację poprzedzi w sobotę 14 czerwca nawiedzenie obrazu w katedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. O godz. 10. nastąpi tam powitanie Matki Bożej przez duchowieństwo archidiecezji w ramach dorocznej pielgrzymki. Dzień później, 15 czerwca na stadionie w Piastowie, w samo południe, nastąpi oficjalne rozpoczęcie peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej z udziałem Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję