Reklama

Zakończenie Roku Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nieprzypadkowo miejscem uroczystości związanych z zakończeniem Roku Prymasa Tysiąclecia w Oddziale Zachodniopomorskim była parafia św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. To w tej parafii przebywał Ksiądz Prymas od 29 listopada do 1 grudnia 1952 r., na zaproszenie legendarnego duszpasterza akademickiego - o. dr. Władysława Siwka TJ. Ksiądz Prymas w swoich zapiskach Pro memoria (Znaki Czasu, nr 13, 1989 r.) odnotowuje: " Przed domem Ojców Jezuitów, przy ul. Pocztowej, stanęliśmy w dobrej formie na godz. 17.30". Dalej Ksiądz Prymas pisze: "Około godz. 18.00 przyszedł ks. inf. Szelążek z grupą kapłanów - z ´życzeniami´. Dowiedziałem się od nich, że radio podało wiadomość o dokonanych przez Ojca Świętego nominacjach w Kolegium Kardynalskim. Wśród nowych kardynałów jest wymieniony Prymas Polski. Księża wyrażają życzenia ´Kardynałowi Szczecińskiemu" .

Depesza mons. Montiniego dotarła do adresata w niedzielę, 30 listopada. Na Mszy św. o godz. 12.00 ks. inf. Z. Szelążek poinformował o tym wiernych. Ksiądz Prymas wygłosił wtedy kazanie, o czym tak pisze: "Wygłaszam kazanie. Poprzedzam je podzięką za życzenia. Wdzięczność swoją zwracam ku Ojcu Niebieskiemu, ku Chrystusowi, ku Ojczyźnie mej katolickiej, ku Rodzicom. Podkreślam fakt radosny, że właśnie ze Szczecina wysyłam depeszę dziękczynną do Ojca Świętego, z tego Szczecina, o którym - obok Wrocławia, Opola, Gorzowa i Olsztyna - tyle mówiłem Ojcu Świętemu. Papież zna mój sposób myślenia i rozumowania w sprawie Ziem Zachodnich. Jeżeli więc dziś obdarza mnie purpurą, to widzę w tym aprobatę dla moich myśli".

Przy ul. Pocztowej kard. S. Wyszyński spożywa obiad " w gronie kapłanów miasta", a o godz. 19.00 w kościele św. Andrzeja Boboli wygłasza kazanie do tłumów dzieci. Jak głoszą dokumenty kościelne i ówczesnych władz państwowych, pierwsze wizyty duszpasterskie Prymasa Polski w Szczecinie były przede wszystkim spotkaniami z młodzieżą akademicką. Również obchody milenijne 5 listopada 1966 r. były przewidziane jako spotkanie z młodzieżą akademicką, czego ukoronowaniem było zorganizowane przez o. Władysława Siwka spotkanie przedstawicieli tej młodzieży z Księdzem Prymasem w parafii Świętej Rodziny, przy ul. Królowej Korony Polskiej. Pisze o tym Ksiądz Prymas w Zapiskach milenijnych.

Uroczystości zakończenia Roku Prymasowskiego rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Zygmunta Kamińskiego, ordynariusza szczecińsko-kamieńskiego, w intencji rychłego wyniesienia na ołtarze sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W koncelebrze udział wzięli m. in.: proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli - o. Jerzy Kacprzyk TJ, który powitał zgromadzonych, liczni księża Szczecina, m. in.: dziekan ks. kan. Jan Kazieczko - proboszcz Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba Ap., ks. prał. dr Aleksander Ziejewski - proboszcz parafii farnej pw. św. Jana Chrzciciela, ks. prał. Wenancjusz Borowicz - proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża, ks. kan. Józef Cyrulik - proboszcz parafii pw. św. Józefa i ks. kan. Władysław Deryng z Jastrowia.

Podczas homilii Ksiądz Arcybiskup powiedział m. in.: "( ...) pragniemy wyprosić u Boga potrzebne łaski słudze Bożemu Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu, aby został wyniesiony na Ołtarze. Czynimy to w roku, który jest poświęcony jego setnej rocznicy urodzin. Rok Prymasowski - Rok Prymasa Tysiąclecia. Nasza modlitwa przez pośrednictwo Niepokalanej do Boga w Trójcy Świętej Jedynego abyśmy potrafili wszystko zrobić, by ten Sługa Kościoła, chwalący i czczący bez reszty samego Boga, a równocześnie wielki syn polskiego narodu, znalazł godne miejsce na Ołtarzach Pańskich".

Po skończonej Eucharystii Ksiądz Arcybiskup dokonał odsłonięcia i poświęcenia umieszczonej na frontonie kościoła tablicy pamiątkowej następującej treści:

"W Parafii Św. Andrzeja Boboli w Szczecinie w dniach 29 XI - 1 XII 1952 r. przebywał Sługa Boży Stefan kardynał Wyszyński Prymas Polski.

W Roku Prymasa Tysiąclecia Parafianie i Katolickie Stowarzyszenie ´Civitas Christiana´ 8 XII 2001 r.".

Bożena Glaza i Zbigniew Szymański - przedstawiciele wychowanków o. dr. Władysława Siwka, który zaprosił Księdza Prymasa do Szczecina, złożyli pod tablicą wiązankę kwiatów.

Drugą część uroczystości rozpoczął występ zespołu ze Szkoły Podstawowej nr 44 ze Skolwina pod kierownictwem Janusza Głowackiego. Młodzież przestawiła piękny program słowno-muzyczny, na motywie biografii Prymasa Tysiąclecia. Następnie rozpoczęło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu Kościoła nad Odrą i Bałtykiem i Katolickiego Stowarzyszenia " Civitas Christiana" na wspomnienie o Prymasie S. Wyszyńskim. Ks. Grzegorz Wejman ogłosił wyniki konkursu. Pierwszą nagrodę - pielgrzymkę do Matki Bożej w Ostrej Bramie w Wilnie - zdobył Józef Flak. Redaktor KnOB - ks. G. Wejman oraz przewodniczący Oddziału Zachodniopomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" Krzysztof Puc wręczyli nagrody laureatom oraz nagrody pocieszenia uczestnikom ogólnopolskiego konkursu "Na grani Tysiącleci". O godz. 12.00 uczestnicy przyłączyli się do ogólnopolskiej modlitwy w "Godzinie Łas- ki", którą poprowadził o. Jerzy Kacprzyk TJ.

Sesję popularno-naukową rozpoczął ks. kan. Władysław Deryng, proboszcz z Jastrowia, który jako młody kapłan, rok po święceniach, nie chciał milczeć, kiedy aresztowano Prymasa (w następnych odcinkach naszego tygodnika ukażą się wywiady przeprowadzone z ks. kan. W. Deryngiem i prof. P. Raina oraz teksty - wspomnienia dwóch laureatów konkursu). Kolejnym prelegentem był znakomity historyk, biograf Prymasa Tysiąclecia - prof. - Peter Raina z Berlina, który wygłosił wykład nt. Prymas Tysiąclecia, Ziemie Odzyskane a stosunki polsko-niemieckie. Poddał druzgocącej krytyce uległą politykę władz polskich wobec Niemiec na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia.

Następnie prof. US Kazimierz Kozłowski, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie, wygłosił wykład Prymas Wyszyński wobec obchodów milenijnych państwa i Kościoła na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Sesję zakończyło wystąpienie przewodniczącego Oddziału Zachodniopomorskiego Krzysztofa Puca, który zamknął uroczystość oraz podsumował obchody Roku Prymasa Tysiąclecia, mówiąc m. in.: "Przez cały rok w kilkunastu Oddziałach terenowych, licznych parafiach obu diecezji, szkołach, bibliotekach podejmowaliśmy liczne inicjatywy, poświęcone realizacji różnych aspektów nauczania i pasterskiej posługi Prymasa Tysiąclecia. Poprzez organizację konferencji, sympozjów, odczytów, konkursów, wystaw staraliśmy się upowszechniać w społecznej świadomości pamięć i wiedzę o tym wielkim Mężu Kościoła i Polski. Pozostawiamy po tym Roku trwałe ślady. Trwałe ślady w postaci chociażby wmurowanych tablic pamiątkowych w Kamieniu Pomorskim i (...) w parafii św. Andrzeja Boboli w Szczecinie, publikacji naukowych, wystaw, prac plastycznych, poetyckich, wykonanych przez młodzież, co szczególnie cieszy...".

Uroczystościom towarzyszyły dwie wystawy: malarstwa Heleny Grablis-Kwas, zatytułowana Impresje Roku Prymasowskiego, oraz opracowana i wykonana przez Marię Włodkowską i niżej podpisanego wystawa poświęcona pobytom Prymasa Tysiąclecia na Pomorzu Zachodnim w dokumentach, prasie, fotografii czy obiektywie Służby Bezpieczeństwa. Na wystawie znalazły się kserokopie dokumentów Referatu ds. Wyznań PWRN w Szczecinie na temat jednego z pobytów Księdza Prymasa na Pomorzu Zachodnim. Całość wystawy zamykały plansze poświęcone obchodom Roku Prymasa Tysiąclecia w Katolickim Stowarzyszeniu "Civitas Christiana". Otwarto również stoisko z książkami, przygotowano specjalny zeszyt zawierający m. in. kalendarium wizyt duszpasterskich Stefana Kardynała Wyszyńskiego na Pomorzu Zachodnim, był też okolicznościowy stempel z treścią odsłoniętej tablicy pamiątkowej. W przerwie poczęstowano młodzież gorącymi kiełbaskami, a uczestników uroczystości gorącymi napojami oraz ciastkami.

Specjalne uznanie i podziękowania za uczestnictwo i pomoc należą się Młodzieży Wszechpolskiej, a za życzliwość i modelową wręcz współpracę parafii z naszym Stowarzyszeniem Ojcom Jezuitom, z ks. proboszczem Jerzym Kacprzykiem na czele.

PS W następnym numerze zamieścimy zestawienie dwóch wersji pobytu Prymasa Tysiąclecia w Szczecinie w listopadzie 1952 r.: sprawozdania sytuacyjnego Referatu ds. Wyznań przy Prezydium WRN w Szczecinie i zapisków samego Księdza Prymasa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Na konferencji prasowej poświęconej rozpoczęciu się synodu diecezjalnego podane zostało, że czas trwania to ok. 2 lata. Co zatem wydarzy się w tym czasie?

CZYTAJ DALEJ

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Niedziela, 19 maja. Niedziela Zesłania Ducha Świętego

CZYTAJ DALEJ

Ojciec i przyjaciel. Śp. ks. Konrad Dobrowolski

2024-05-19 06:29

Paweł Wysoki

Zmarli są z nami i dyskretnie przygotowują nas do życia w niebie - powiedział ks. Stanisław Papierz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję