Reklama

Francja

Bp Hérouard: w Europie dyskryminacja dotyczy obcokrajowców

Sytuacja w Europie różni się od tej w Stanach Zjednoczonych. Dyskryminacja rodzi się tu nie z powodu koloru skóry, lecz w stosunku do obcokrajowców – uważa bp Antoine Hérouard, przewodniczący Komisji ds. Społecznych w Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

[ TEMATY ]

Francja

rasizm

PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

W rozmowie z agencją SIR biskup pomocniczy archidiecezji Lille we Francji odniósł się do śmierci George’a Floyda. Ten 46-letni czarnoskóry mężczyzna zmarł 25 maja po brutalnym zatrzymaniu go w Minneapolis, kiedy biały policjant przez kilka minut przyciskał jego gardło kolanem. Zdarzenie to wywołało falę protestów w Stanach Zjednoczonych i innych państwach świata.

Bp Hérouard wskazał, że różnice między Europą i USA mają uzasadnienie historyczne. - O ile Stany Zjednoczone zostały naznaczone doświadczeniem niewolnictwa, to w Europie przeżyliśmy raczej kolonializm. Nie mieliśmy prawdziwej i faktycznej segregacji rasowej. Jeśli była dyskryminacja w Europie, to działa się przede wszystkim na poziomie gospodarczym, ubóstwa, różnic między bogatymi i biednymi, między tymi, którzy mieli perspektywy na przyszłość a tymi, którzy zdawali się być przeznaczeni do życia na marginesie społeczeństwa – wskazał hierarcha.

Jego zdaniem rasizm istniejący w Europie „przejawia się w uprzedzeniach”, które dochodzą do głosu np. w czasie wyborów i w zachowaniu policji na przedmieściach wielkich miast, którą oskarża się o branie na cel i stosowanie przemocy wobec jedynie osób o wyglądzie arabskim i czarnoskórych.

Reklama

Według niego we Francji popełniono wielki błąd w latach 60. XX w., gdy w obliczu wielkiego napływu imigrantów z Afryki Północnej i z tzw. Czarnej Afryki zaczęto budować nowe dzielnice na peryferiach, gdzie umieszczano ich na podstawie pochodzenia geograficznego, etnicznego i kulturowego. Z czasem miejsca te przekształciły się w getta, w których rozwinęły się wewnętrzne problemy, takie jak handel narkotykami i przestępczość kryminalna. – Gettoizacja nie funkcjonowała. Kto mieszka na tych przedmieściach ma silne poczucie bycia uważanym za obywatela klasy B, ofiarę społecznej niesprawiedliwości – analizował bp Hérouard.

Pytany, jaką lekcję wyciągnąć z historii, odpowiedział, że nie można powtarzać błędu izolowania ludzi, lecz trzeba przewidzieć dla nich ścieżki integracji, przede wszystkim umieszczając razem ludzi o różnym pochodzeniu, jak również zapewniając im dostęp do edukacji i przygotowania zawodowego, które pozwolą im znaleźć pracę, podjąć społeczną odpowiedzialność, a także zaangażowanie polityczne.

Wskazał przy tym na ważną rolę, jaką chrześcijanie pochodzenia afrykańskiego odgrywają w parafiach. – Często nasze kościoły, zwłaszcza na przedmieściach, są żywe dzięki nim. Ich obecność zmienia oblicze naszego Kościoła. Jakie miejsce jesteśmy gotowi dać tym osobom w naszych wspólnotach parafialnych? Kościół jest dziś wezwany – jak często powtarza papież Franciszek – do tworzenia więzi i budowania mostów. Przyszłość zależy od naszej zdolności do bycia ludźmi relacji – powiedział przewodniczący komisji ds. społecznych COMECE.

2020-06-09 19:48

Ocena: +1 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja/ Dziedziczak: sprowadzenie szczątków Mochnackiego do Polski to symboliczne zamknięcie rozdziału

Sprowadzenie do Polski szczątków Maurycego Mochnackiego to symboliczne zamknięcie rozdziału - powiedział w piątek we francuskim Auxerre pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak. To jest przypomnienie wielkiej postaci i twórcy myśli polskiego romantyzmu - podkreślił.

Od złożenia wieńców i zapalenia zniczy na grobach powstańców listopadowych - Maurycego Mochnackiego, gen. Tomasza Konarskiego i mjr. Konstantego Parczewskiego - na cmentarzu Saint-Amâtre w Auxerre, rozpoczęła się wizyta pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jana Dziedziczaka we Francji.

CZYTAJ DALEJ

Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

2022-12-05 08:23

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Psychiatra podkreślił, że depresja bez wątpienie jest już poważną chorobą cywilizacyjną. „Jest to jeden z głównych czynników inwalidyzujących społeczeństwo, nie tylko w Polsce, ale na całym globie” – podkreślił Koprowicz.

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję