Reklama

Francja

Bp Hérouard: w Europie dyskryminacja dotyczy obcokrajowców

Sytuacja w Europie różni się od tej w Stanach Zjednoczonych. Dyskryminacja rodzi się tu nie z powodu koloru skóry, lecz w stosunku do obcokrajowców – uważa bp Antoine Hérouard, przewodniczący Komisji ds. Społecznych w Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

[ TEMATY ]

Francja

rasizm

PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

W rozmowie z agencją SIR biskup pomocniczy archidiecezji Lille we Francji odniósł się do śmierci George’a Floyda. Ten 46-letni czarnoskóry mężczyzna zmarł 25 maja po brutalnym zatrzymaniu go w Minneapolis, kiedy biały policjant przez kilka minut przyciskał jego gardło kolanem. Zdarzenie to wywołało falę protestów w Stanach Zjednoczonych i innych państwach świata.

Bp Hérouard wskazał, że różnice między Europą i USA mają uzasadnienie historyczne. - O ile Stany Zjednoczone zostały naznaczone doświadczeniem niewolnictwa, to w Europie przeżyliśmy raczej kolonializm. Nie mieliśmy prawdziwej i faktycznej segregacji rasowej. Jeśli była dyskryminacja w Europie, to działa się przede wszystkim na poziomie gospodarczym, ubóstwa, różnic między bogatymi i biednymi, między tymi, którzy mieli perspektywy na przyszłość a tymi, którzy zdawali się być przeznaczeni do życia na marginesie społeczeństwa – wskazał hierarcha.

Jego zdaniem rasizm istniejący w Europie „przejawia się w uprzedzeniach”, które dochodzą do głosu np. w czasie wyborów i w zachowaniu policji na przedmieściach wielkich miast, którą oskarża się o branie na cel i stosowanie przemocy wobec jedynie osób o wyglądzie arabskim i czarnoskórych.

Reklama

Według niego we Francji popełniono wielki błąd w latach 60. XX w., gdy w obliczu wielkiego napływu imigrantów z Afryki Północnej i z tzw. Czarnej Afryki zaczęto budować nowe dzielnice na peryferiach, gdzie umieszczano ich na podstawie pochodzenia geograficznego, etnicznego i kulturowego. Z czasem miejsca te przekształciły się w getta, w których rozwinęły się wewnętrzne problemy, takie jak handel narkotykami i przestępczość kryminalna. – Gettoizacja nie funkcjonowała. Kto mieszka na tych przedmieściach ma silne poczucie bycia uważanym za obywatela klasy B, ofiarę społecznej niesprawiedliwości – analizował bp Hérouard.

Pytany, jaką lekcję wyciągnąć z historii, odpowiedział, że nie można powtarzać błędu izolowania ludzi, lecz trzeba przewidzieć dla nich ścieżki integracji, przede wszystkim umieszczając razem ludzi o różnym pochodzeniu, jak również zapewniając im dostęp do edukacji i przygotowania zawodowego, które pozwolą im znaleźć pracę, podjąć społeczną odpowiedzialność, a także zaangażowanie polityczne.

Wskazał przy tym na ważną rolę, jaką chrześcijanie pochodzenia afrykańskiego odgrywają w parafiach. – Często nasze kościoły, zwłaszcza na przedmieściach, są żywe dzięki nim. Ich obecność zmienia oblicze naszego Kościoła. Jakie miejsce jesteśmy gotowi dać tym osobom w naszych wspólnotach parafialnych? Kościół jest dziś wezwany – jak często powtarza papież Franciszek – do tworzenia więzi i budowania mostów. Przyszłość zależy od naszej zdolności do bycia ludźmi relacji – powiedział przewodniczący komisji ds. społecznych COMECE.

2020-06-09 19:48

Ocena: 0 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. O’Malley: rasizm to choroba, która zabija

[ TEMATY ]

USA

rasizm

PAP/EPA/JUSTIN LANE

Rasizm to choroba społeczna i duchowa, która zabija ludzi; to moralny nowotwór złośliwy – napisał arcybiskup Bostonu kard. Seán O’Malley w liście pasterskim, odczytanym we wszystkich parafiach archidiecezji. Dodał, że choć w Stanach Zjednoczonych prawnie zniesiono niewolnictwo, to wciąż nie stawiono czoła jego dziedzictwu, jakim jest dyskryminacja, nierówność i przemoc. Hierarcha przyznał też, że Kościół katolicki w USA był historycznie uwikłany w niewolnictwo.

Zdaniem metropolity Bostonu konieczne jest podjęcie wszelkich wysiłków mających na celu zapewnienie autentycznego procesu uzdrowienia relacji między osobami różnych ras, narodowości i religii. Dlatego trzeba włączyć problematykę rasizmu w amerykańskim społeczeństwie oraz imperatyw moralny rasowej równości i sprawiedliwości do programów szkolnych i kazań. - Musimy starać się o równą godność i prawa człowieka we wszystkich instytucjach naszego społeczeństwa, w polityce, w prawie, w gospodarce, w oświacie – wskazał kard. O’Malley.

Odnosząc się także do śmierci George’a Floyda – 46-letniego czarnoskórego mężczyzny, który zmarł 25 maja po brutalnym zatrzymaniu go w Minneapolis, kiedy biały policjant przez kilka minut przyciskał jego gardło kolanem. Zdarzenie to wywołało falę protestów w Stanach Zjednoczonych i innych państwach świata.

– Zabójstwo George’a Floyda jest bolesnym dowodem tego, o co chodziło i chodzi Afroamerykanom – upadku społeczeństwa, które nie jest w stanie ochronić ich życia i życia ich dzieci. Demonstracje i protesty tych dni stały się prośbami o sprawiedliwość i rozdzierającym serca wyrazem głębokiego bólu emocjonalnego, którego nie można od siebie odsunąć – napisał arcybiskup Bostonu. – Wzywają nas do podkreślania bezcennej wartości życia każdej osoby ludzkiej. Wzywają nas do zdwojenia wysiłków we wspieraniu szacunku i sprawiedliwości dla wszystkich ludzi. Wzywają nas do wspierania i obrony prawdy, że czarne życie się liczy (Black Lives Matter) – podkreślił purpurat.

CZYTAJ DALEJ

Rektor Seminarium pallotynów Mistrzem Polski Duchowieństwa w szachach

2020-07-12 08:48

[ TEMATY ]

szachy

księża

facebook.com/wsdsac

W dniach 6-11 lipca 2020 odbywały się w Kałkowie-Godowie, w Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej, XIX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych.

Rozegrano 9 rund tzw. systemem szwajcarskim. Startowało 25 zawodników: 23 księży, 1 kleryk i 1 siostra zakonna. Choć pandemia koronawirusa ograniczyła uczestnictwo duchownych spoza Polski, to jednak nie przeszkodziła w tym absolutnie: w zawodach wystąpił ks. Stanisław Gibziński z Portsmouth w Wielkiej Brytanii.

Szachowym mistrzem Polski duchowieństwa został ks. Mirosław Mejzner SAC, rektor pallotyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie (8 pkt.). Jemu też przypadła w udziale nagroda za najpiękniejszą partię. Drugie miejsce zajął ks. Karol Jakubiak z diecezji siedleckiej (7 pkt.), a trzecie ks. Sławomir Pawłowski SAC (7 pkt.).

Najlepszym debiutantem mistrzostw był ks. Błażej Bryk z archidiecezji katowickiej, który zajął 6 miejsce (5,5 pkt.) i zdobył II kategorię szachową. Najlepszym seniorem został ks. Franciszek Grela, emerytowany proboszcz Parafii Św. Józefa w Nisku, który zajął 10 miejsce (5 pkt). Nagrodę fair play otrzymał ks. Bogusław Burgat, wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej za trud pogodzenia zawodów z podjętymi wcześniej obowiązkami.

W klasyfikacji drużynowej (łącznie z wynikami zawodów w szachach szybkich i błyskawicznych, rozegranymi 24-25 lutego 2020 w Konstancinie-Jeziornej) 1 miejsce zajęła diecezja sandomierska, 2 miejsce archidiecezja przemyska, a 3 miejsce ojcowie franciszkanie.

Patronat honorowy nad rozgrywkami objęli m. in. bp Henryk Tomasik, biskup radomski; pani Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu; pani Danuta Dmowska-Andrzejuk, Minister Sportu, pan Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski. Jednym z fundatorów nagród był pan Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów. Patronat medialny sprawowała Telewizja Kielce (TVP3).

Oprócz zmagań sportowych mistrzostwa były także okazją do modlitwy i spotkań. Wszyscy chwalili klimat ciszy kałkowskiego sanktuarium wraz z jego walorami przyrodniczymi, a przede wszystkim gościnność jego kustosza, ks. Zbigniewa Staniosa.

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbywają się od 2002 r. Są one zaliczane oficjalnie przez Polski Związek Szachowy do grupy branżowych mistrzostw Polski. Ich pomysłodawcą jest ks. Stanisław Dębowski (Godów-Kałków, diecezja radomska). Obecnie dyrektorem mistrzostw jest ks. Krzysztof Domaraczeńko (Czeremcha, diecezja drohiczyńska).

Najbliższe mistrzostwa w szachach szybkich i błyskawicznych odbędą się w Konstancinie-Jeziornej, w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w dniach 15-16 lutego 2021, a w szachach klasycznych w dniach 5-10 lipca 2021 w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Zapisy oraz inne informacje na oficjalnej stronie mistrzostw: http://www.smpd.pl/ .

CZYTAJ DALEJ

Wybory: Andrzej Duda zdobył prawie 1,8 mln głosów więcej niż w 2015 r.

2020-07-13 11:00

[ TEMATY ]

wybory

Andrzej Duda

wybory 2020

wybory prezydenckie

PAP/Radek Pietruszka

O 1 mln 782 tys. 467 głosów więcej niż wyborach prezydenckich w 2015 r. otrzymał w niedzielę prezydent Andrzej Duda - wynika z cząstkowych wyników głosowania przedstawionych przez PKW.

W poniedziałek rano PKW podała informację o wynikach głosowania w II turze wyborów z 99,97 proc. obwodów. Z danych tych wynika, że Andrzej Duda zdobył 10 mln 413 tys. 94 głosy, to jest 51,21 proc. Wynik ten jest o 1 mln 782 tys. 467 lepszy niż rezultat z II tury wyborów prezydenckich w 2015 r. Wówczas na Dudę zagłosowało 8 mln 630 tys. 627 osób. Pięć lat temu Andrzej Duda uzyskał 51,55 proc. liczby głosów, czyli o 0,34 proc. więcej niż w niedzielę.

Według cząstkowych informacji PKW na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało w niedzielę 9 mln 921 tys. 219 wyborców, to jest 48,79 proc. Tym samym Trzaskowski zdobył o 0,34 proc., to jest o 1 mln 808 tys. 908, więcej głosów niż Bronisław Komorowski w 2015 r., który otrzymał wtedy 8 mln 112 tys. 311 głosów, czyli 48,45 proc.

Jak podała PKW, frekwencja w tegorocznych wyborach wyniosła 68,12 proc. Z kolei II turze wyborów prezydenckich w 2015 r. frekwencja w była o 12,78 proc. niższa niż w niedzielę i wyniosła 55,34 proc. (PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ lena/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję