Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: ks. Tomas Halik: chrześcijaństwo to trudna podróż! - rekolekcje kapłańskie

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trzecim i ostatnim dniu rekolekcji kapłańskich ks. Halik swoje rozważanie rekolekcyjne oparł o zdanie św. Pawła z listu do Rzymian: "Nie upodabniajcie się do tego świata, lecz odnawiajcie się przez przemianę umysłu".

Rekolekcjonista zwrócił uwagę na to, że - to, co żyje, ewoluuje i przekształca się. Jeśli żyjemy, nasze ciało (każda komórka) jest odnawiane, a nasza dusza, nasze myślenie i nasza wiara również powinny być odnawiane i dojrzewać. Jeśli nasz Kościół żyje, musi się odnawiać - ecclesia est semper reformanda, nauczał św. Augustyn. Stoimy teraz na progu długoterminowej odnowy Kościoła - transformacji tego, co było sztywne, biurokratyczne, klerykalne - w dynamiczną sieć wzajemnej komunikacji, synodalności. Obejmuje to komunikację wewnątrz Kościoła, między katolikami. (Czasami wydaje się to trudniejsze niż dialog ekumeniczny i międzyreligijny!) - podkreślił duchowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- "Nie upodabniajcie się do tego świata" nie jest, jak już cytowałem, zdaniem apostoła Pawła, które uważam za kluczową zasadę każdej reformy Kościoła: "Nie upodabniajcie się do tego świata, ale odnawiajcie się przez przemianę umysłu". Nie jest to wezwanie do sztywności, do budowania gett, do strachu i izolacji od świata, do ignorowania jego zmian. To ostrzeżenie przed bezkrytycznym, nietwórczym dostosowywaniem się do otoczenia. Aktywni chrześcijanie są mniejszością - także w Polsce. Ale papież Benedykt wzywa nas: Bądźcie twórczą mniejszością! - apelował ks. Halik.

Kaznodzieja przypomniał uczestnikom rekolekcji na to, że - chrześcijaństwo to trudna podróż. Ale nie możemy czynić jej jeszcze trudniejszą i nieprzekraczalną, nie możemy traktować innych w taki sposób, że jesteśmy przeszkodą, barykadą na ich drodze do Chrystusa, przeszkodą. W świecie, w którym nie jest rzeczą oczywistą, że wszyscy czytają i znają Biblię, my, chrześcijanie, jesteśmy często jedyną ewangelią dostępną dla dzisiejszych ludzi. Jedyną ewangelią, jaką znają, jest nasze życie, nasze świadectwo. Czego mogą się dowiedzieć o chrześcijaństwie z naszego życia, z naszych działań? Życie każdego chrześcijanina jest interpretacją Ewangelii. Często jest to jedyne kazanie, które są skłonni traktować poważnie. Nie nasze słowa, ale nasze życie, to, co z nas emanuje – zaznaczył.

Reklama

- Mamy być kreatywną mniejszością. Nasze naśladowanie Chrystusa, nasze życiowe świadectwo o Chrystusie musi być twórcze. Zawsze jesteśmy narażeni na pokusę konformizmu, powierzchowności, życia tak, jak żyje się w świecie. Musimy nieustannie odnawiać naszą twórczą energię. Do ostrzeżenia przed konformizmem: "Nie upodabniajcie się do tego świata", Paweł natychmiast dodaje: "odnawiajcie się przez przemianę umysłu" – cytował św. Pawła duchowny.

Kończąc swoje rozważania, ks. Halik powiedział - Jesteśmy na tym świecie dla innych, dla naszych bliźnich. Jeśli pytamy jak faryzeusz: "Kto jest moim bliźnim?", Jezus odpowiada: Nie pytaj, kto jest, a kto już nie jest twoim bliźnim. Stajesz się bliźnim wszystkich, zwłaszcza tych, którzy potrzebują twojej empatii, solidarności i pomocy. Reforma synodalna to droga od "małego", "zewnętrznego" Kościoła, zamkniętego w sobie, do Kościoła otwartego na uderzenie Ducha Świętego. Król Salomon prosił Boga o jedną rzecz: o mądre, otwarte, rozumiejące serce. My również prośmy o ten dar, tak potrzebny Kościołowi w czasach przemian i każdemu z nas. Musimy zaufać Bogu – zakończył.

W ostatnim dniu rekolekcji duchowni mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania uczestniczyć nabożeństwie pokutnym. Metropolita łódzki podziękował również za wczorajszą kolektę rekolekcyjną duchownych, z której zebrano ponad 30 tysięcy złotych.

Zbiórkę pieniędzy dla Ady można jeszcze wesprzeć przekazując datek na rachunek: Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Bank Pekao S.A. V O/Łódź nr konta: 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077 z dopiskiem: dla Ady.

Na zakończenie metropolita łódzki podziękował wszystkim duchownym – diecezjalnym i zakonnym oraz diakonom stałym - za trzy wspólne wieczory pełne modlitwy i słuchania Słowa Bożego oraz spotkania, które miały miejsce każdego wieczoru w domu biskupim.

2023-09-14 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: w Kościele chodzi o przekaz łaski!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

- Jesteście potrzebni do przekazywania łaski - mówił kard. Grzegorz Ryś do przyszłych diakonów archidiecezji łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież przyjął wysokiego przedstawiciela Patriarchatu Moskiewskiego

2024-07-12 11:47

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wczoraj po południu papież Franciszek przyjął na audiencji metropolitę Antoniego z Wołokołamska, przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Watykański komunikat nie precyzuje treści rozmowy. Do tej pory nie poinformował o niej także Patriarchat Moskiewski.

CZYTAJ DALEJ

„Przeprowadzka” Matki Bożej

2024-07-13 05:58

[ TEMATY ]

parafia Zwiastowania Pańskiego w Warszawie

Archiwum parafii Zwiastowania Pańskiego

Na terenie parafii Zwiastowania Pańskiego w Warszawie uroczyście poświęcono przydrożną kapliczkę Matki Bożej.

Kapliczka została przeniesiona z drugiej stony ulicy 1 sierpnia, spod numeru 21 dzięki inicjatywie ks. dr. Marka Makowskiego, proboszcza parafii św. Franciszka z Asyżu w Warszawie, przy wsparciu i zaangażowaniu Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy. Na uroczystości obecny był Dominik Wymysłowski, zastępca burmistrza dzielnicy Włochy, proboszczowie: ks. dr Bartosz Szoplik i ks. dr Marek Makowski, ks. prałat Władysław Grędowski oraz liczne grono mieszkańców sąsiadujących ze sobą parafii. Matka Boża „przeprowadziła się” w ten sposób z parafii św. Franciszka z Asyżu na teren parafii Zwiastowania Pańskiego. Jest to druga kapliczka na terenie parafii, obok tej znajdującej się przy skrzyżowaniu ulic Żwirki i Wigury i Racławickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję